[Layout Image: No Content]
Gallaudet Univeristy
Decorative Graphic: No content.
Home > Clerc Center > MSSD Honors Outstanding Athletes for 2010-2011

MSSD Honors Outstanding Athletes for 2010-2011

Image: MSSD honored outstanding athletes at the annual MSSD Sports Banquet on May 23.
Among the athletes honored were the 2011 National Deaf Prep All-Americans: (left to right)
Ryan Baldiviez, Jessica Nortey, Anna Lynch, Richard Navarro, Albert Blake, Mark Bermudez,
Diego Trejo, Oliver Lee, and Lukas Morkevicius. (Photo: Chad Willman)

MSSD honored outstanding athletes at the annual MSSD Sports Banquet on May 23. Among the athletes honored were the 2011 National Deaf Prep All-Americans: (left to right) Ryan Baldiviez, Jessica Nortey, Anna Lynch, Richard Navarro, Albert Blake, Mark Bermudez, Diego Trejo, Oliver Lee, and Lukas Morkevicius. (Photo: Chad Willman)

The 2010-2011 school year was outstanding for Model Secondary School for the Deaf (MSSD) athletic teams and individual student athletes. "I am elated to recognize our student-athletes for their outstanding and continued achievements this year," said assistant athletic director Nanette Virnig. "Congratulations to all the teams and players honored at this year's annual sports banquet."

2010-2011 Team Championships

Football
Maryland Independent School Athletic League (MISAL) Conference Champions

Girls Volleyball
MISAL Regular Season Champions
MISAL Tournament Champions
MSD Oriole Classic (Junior Varsity-Runner-Up)

Winter Girls Cheerleading
Clerc Classic Champions

Wrestling
DC Champions-Second Place
MSSD Baseball Team
National Deaf Prep Champions
Hoy Tournament Champions
MISAL Regular Season Champions
MISAL League Champions

Girls Track & Field
Berg/Seeger Runner-Up

Boys Rugby
Junior Varsity Rugy wins Division B Title

Individual Athletic Awards

Fall Sports:

Football
Ryan Baldiviez - Most Outstanding Player
Michael Stamper - Coach's Award
Richard Navarro - Most Improved Player

Fall Cheerleading
Brandon Johnson - Best All-Around Award
Melany Salcedo - Most Improved Cheerleader
Rebecca Szynkowski - Most Dedicated Cheerleader

Varsity Volleyball
Chelsea Korn - Most Dedicated Player
Katryna Baldiviez - Most Improved Player
Jessica Nortey - Coach's Award

Junior Varsity Volleyball
Sara Selzer - Most Outstanding Player
Paige Brewer - Most Improved Player

Winter Sports:

Boys Varsity Basketball
Mohamed Kamara - Most Outstanding Player
Earl Edwards - Most Improved Player
Richard Navarro - Coach's Award

Girls Varsity Basketball
Malika Spivey - All-Around Player
Jessica Nortey - Most Improved Player
Natalie Owen - Coach's Award

Wrestling
Albert Blake - Most Outstanding Wrestler
Oliver Lee - Coach's Award
Diego Trejo - Most Dedicated Wrestler

Winter Cheerleading
Sara Selzer - Best Showmanship Award
MaryAnn Gardner - Most Improved Cheerleader
Kelly Doleac - Hardest Working Cheerleader

Spring Sports:

Baseball
Richard Navarro - Most Outstanding Player
Ray McCall - Most Improved Player
Ethan Ettienne - Coach's Award

Softball
Kate Brown - Most Outstanding Player
Natalie Owen - Most Improved Player
Belva Wolcott - Unsung Hero Award

Rugby
Mark Bermudez - Most Outstanding Player
Oliver Lee - Coach's Award
Vincent Venutolo - Most Improved Player

Track & Field
Chris Anderson - Most Outstanding Trackster
Kelly Doleac - Most Improved Trackster
Malika Spivey - Coach's Award

Model End of the Year Awards
Ethan Ettienne - Rookie of the Year
Kerie Scurry-Burns - Rookie of the Year
Ricardo Rivera - Unsung Hero
Chelsea Korn - Unsung Hero
Dennis and Debbie Lynch - Fans of the Year
Tyese Wright - Appreciation Award
Michael Stamper - Golden Eagles Award
Malika Spivey--Golden Eagles Award
Jessica Nortey - Female Athlete of the Year
Ryan Baldiviez - Male Athlete of the Year