2017-2018 NLC Award Winners

Grand Prize Winners:

Writing Competition - Zane Rhyne

ASL Competition- Zanibelle Hoglind

 

ASL COMPETITION

 

POETRY

Elementary ASL Poetry:

1st place- Sevan Ikeda, California School for the Deaf, Fremont: https://youtu.be/g6jncCX-HbU

2nd place (tie)- Tiana Starayev, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/PtzjJ6Ft1I4

2nd place (tie)- Tristan Pax Holcomb, Kendall Demonstration Elementary School: https://youtu.be/oFjx1vdjQfo

 

Middle School ASL Poetry:

1st place- Jasha Brock, California School for the Deaf, Fremont: https://youtu.be/GpmlYQuyYko

2nd place- Zivia Gale, Rocky Mountain Deaf School,  https://youtu.be/CeLfbfJ5GV4

 

High School ASL Poetry:

1st place- Mahlia Thornton, California School for the Deaf, Fremont,  https://www.youtube.com/watch?v=yS2rJ-tfByQ&list=LLKdBcH2o47_xKzTeVPSJILw

2nd place- Ashley Hess, Indiana School for the Deaf,  https://youtu.be/-tXaJLu659o

 

Special Needs ASL Poetry:

1st place- Alejo Martinez, Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=qxwrFdFCQeg&feature=youtu.be

2nd place- Luke Wood, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/T7wlqlloqX4

 

ASL Poetry Honorable Mentions:

Aloysius Fitzpatrick, Maryland School for the Deaf, Elementary ASL Poetry: https://youtu.be/pjgD91IExiU

Edward Tinker, Rocky Mountain Deaf School, Special Needs ASL Poetry: https://www.youtube.com/watch?v=jWxtl_KGAzY&feature=youtu.be

Tie Barnes, North Carolina School for the Deaf, Middle School ASL Poetry: https://youtu.be/n9dgpYa8ZEk

Gianna Wheeler, Indiana School for the Deaf, Middle School ASL Poetry: https://youtu.be/j81i3jJFAR8

Levi Wood, Indiana School for the Deaf, Middle School ASL Poetry: https://youtu.be/H0WS7z7_Ol4

Marcos Aguilar, California School for the Deaf, Fremont, High School ASL Poetry: https://youtu.be/qqV06M8J8fw

Vrusha Patel, Alberta School for the Deaf, High School ASL Poetry: https://youtu.be/VYGK4bNJ1cI

Raul Melgar, Kansas School for the Deaf, High School ASL Poetry: https://youtu.be/e7i7IKwv6iI


STORYTELLING

Elementary ASL Storytelling:

1st place- Kaden Adams, California School for the Deaf, Riverside: https://youtu.be/FmJKbJ0Q74s

2nd place- Darius Zarembka, California School for the Deaf, Riverside: https://youtu.be/eLbrdVZauq8

 

Middle School ASL Storytelling:

1st place- Levi Wood, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/I-WDKw-n4K0

2nd place- Daniel “Danik” Soudakoff, California School for the Deaf, Riverside: https://youtu.be/8cYMaCaiIsk

 

High School ASL Storytelling:

1st place- Kate Lorenzo, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/YN0LVjmfono

2nd place- Ariel Senics, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/YjdvSaFeLOE

 

ASL Storytelling Honorable Mentions:

Kenaz Roberts, California School for the Deaf, Riverside, Elementary ASL Storytelling: https://youtu.be/Tav5Tqsq-hE
Keanu Boren, Maryland School for the Deaf, Middle School ASL Storytelling: https://youtu.be/lRhZhzyko0c

Pearl Black, Phoenix Day School for the Deaf, Middle School ASL Storytelling: https://youtu.be/U6SBCreqhS4
Miles Gonzalez, California School for the Deaf, Fremont, High School ASL Storytelling: https://youtu.be/WNisEC2aqEI

Pacey Wilson, Maryland School for the Deaf, High School ASL Storytelling:  https://youtu.be/eLUW9lkfd9Y

 

PRESENTATION

Elementary ASL Presentation:

1st place-Nirveli Smith, Rochester School for the Deaf: https://youtu.be/IwZwZ-_dqhc

2nd place-Talia Saunders, Kendall Demonstration Elementary School: https://youtu.be/HL6DdmTXe2Y

 

Middle School ASL Presentation:

1st place-Zanibelle Hoglind, Rocky Mountain Deaf School: https://youtu.be/PoqIRUHMP8w

2nd place- Enza Visco, California School for the Deaf, Riverside: https://youtu.be/6YA0M8sf5Rg

 

High School ASL Presentation:

1st place-Kate Lorenzo, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/UTAzt8-Li_c

2nd place-Kalena Bumbala, Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/58OTmvaCjGc

 

Honorable Mentions:

Levar Moore, Rochester School for the Deaf, Elementary ASL Presentation: https://youtu.be/ZoMz0i9ICuc
Lelan Gonzales, California School for the Deaf, Fremont, Elementary ASL Presentation: https://youtu.be/EjoOrkBaHIo
Sevan Ikeda, California School for the Deaf, Fremont, Elementary ASL Presentation: https://youtu.be/RhNZY7kzmi4
Lilyanna Blessing, Rocky Mountain Deaf School, Elementary ASL Presentation: https://youtu.be/TxCk8NDZ2Hs

Levi Wood, Indiana School for the Deaf, Middle School ASL Presentation: https://youtu.be/yfNyERdtolc
Sarah Walton, Indiana School for the Deaf, Middle School ASL Presentation: https://youtu.be/KFiv6IVQUUU
Chloe Saunders, Kendall Demonstration Elementary School, Middle School ASL Presentation: https://youtu.be/kj1i8MX2Oyg
Seanna Baird, Indiana School for the Deaf, Middle School ASL Presentation: https://youtu.be/7qfQyWiFY0E
Esther Biser, California School for the Deaf, Fremont, High School ASL Presentation: https://youtu.be/3a21IPgy7ww
Claire Slawta, Indiana School for the Deaf, High School ASL Presentation: https://youtu.be/sUoqpZsAiVs
Zarek Nathanson, Texas School for the Deaf, High School ASL Presentation: https://youtu.be/caxvXGsPBew



WRITING COMPETITION

 

CREATIVE WRITING

Middle School Creative Writing:

1st place-ZaniBelle Hoglind, Rocky Mountain Deaf School

2nd place-Bodhi Amann, California School for the Deaf, Fremont

 

High School Creative Writing:

1st place-Zane Rhyne, Utah Schools for the Deaf and Blind/Grantsville High School

2nd place-Annie Kvamme, Washington School for the Deaf

 

Creative Writing Honorable Mentions:

Rhiannon Flores, Rocky Mountain Deaf School, Middle School Creative Writing

Daniel “Danik” Soudakoff, California School for the Deaf, Riverside, Middle School Creative Writing

Adrianna Chain, Mississippi School for the Deaf, High School Creative Writing

Sean Brown-Calapati, California School for the Deaf, Fremont, High School Creative Writing

 

POETRY

Middle School Poetry:

1st place- Nate Goff, California School for the Deaf, Fremont

2nd place-Shaila Sams of California School for the Deaf, Fremont

 

High School Poetry:

1st place - Dalinee Vang, Sheboygan North High School

2nd place- Zane Rhyne, Utah Schools for the Deaf and Blind/Grantsville High School

Poetry Honorable Mentions:

Christopher Navarette, California School for the Deaf, Fremont, Middle School Poetry

Anastasia Mena-Vergara, California School for the Deaf, Fremont, High School Poetry

Lindsay Hand, New Mexico School for the Deaf, High School Poetry

 

ESSAY

Middle School Essay:

1st place-Bruce Brewer Jr., New Mexico School for the Deaf

2nd place- Dustin Hand, New Mexico School for the Deaf

 

High School Essay:

1st place- Mya Malone, New Mexico School for the Deaf

 

Honorable Mention:

Kieran Vollmar, New Mexico School for the Deaf, Middle School Essay