2018-2019 NLC Winners

Grand Prize Winners - 
Writing Competition: 
Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: links to her writing works are below
ASL Competition:
 Braulio Clark of Utah Schools for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yddZ7fDGM5g

WRITING COMPETITION

CREATIVE WRITING
Middle School Creative Writing - 
1st place: Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1obqKl5bUl-wJMDKCZFHxuZMSfs43p7NC/view?usp=sharing
2nd place: Izabel Onion of Texas School for the Deaf: https://docs.google.com/document/d/10uzAQiwxeN14ukki17Rvd1vtyYrSZjz1YQsX20_YgF4/edit?usp=sharing

High School Creative Writing - 
1st place: 
Zane Rhyne of Grantsville High School (Utah): https://docs.google.com/document/d/1C7q98eGt0VWcAUVi7ACfPQVU-JS7sMyYGPQQXSMTmg4/edit?usp=sharing
2nd place: 
Jocelyn Burns of Sioux City North High School (South Dakota): https://drive.google.com/file/d/1Bnz_xx_2FHzuSfFA2uhGMbUg6JNJXYRq/view?usp=sharing

Creative Writing Honorable Mentions:
Dashiel Ferguson of Rocky Mountain Deaf School

Kieran Ercolino of New Mexico School for the Deaf
Martin Skjeveland of Indiana School for the Deaf
Tavien Foust of California School for the Deaf, Fremont
Jessie Murphy of Iowa School for the Deaf
Nthabeleng MacDonald of New Mexico School for the Deaf
Jacob Stevens of New Mexico School for the Deaf

POETRY
Middle School Poetry - 
1st place: 
Gianna Wheeler of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1iQMeaF7IpMipLaghfs8PEIhSnUb9saWI/view?usp=sharing
2nd place: 
Levi Wood of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1xEMDzrs44ERRVmry3hRjNcTy6iVYCE4W/view?usp=sharing

High School Poetry - 
1st place: 
Anatastia Mena of California School for the Deaf, Fremont: https://docs.google.com/document/d/1cRwslI0hj--wjq0-m14ew7lqiyNg15lHG671o78IHNk/edit?usp=sharing
2nd place: 
Monica Chavez of New Mexico School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1F2qAgAdEshPNe3OtLOvsoKAps7DGMPXy/view?usp=sharing

Poetry Honorable Mentions:
Melissa Eicher of Indiana School for the Deaf

Michelle Eicher of Indiana School for the Deaf
Caroline Majeri of Indiana School for the Deaf
Seanna Baird of Indiana School for the Deaf
Cristina Mabuyo of California School for the Deaf, Fremont
Christopher Navarette of California School for the Deaf, Fremont
Ashley Schroeder of Iowa School for the Deaf
Nate Goff of California School for the Deaf, Fremont

ESSAY
Middle School Essay - 
1st place: Chang May Tan of California School for the Deaf, Fremont: https://docs.google.com/document/d/16k22HJCcTBZPnRePcGYcmpaZv4lMPFXxxU6rtEzxrgg/edit?usp=sharing
2nd place: Seanna Baird of Indiana School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/17YwsmSg2WDXLVH5rqM2apdZWSUQGn8Xf/view?usp=sharing

High School Essay - 
1st place: 
Jacob Stevens of New Mexico School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1pvSPdU9OO2GE6tv66e4-7LdgtNyjFFm9/view?usp=sharing
2nd place: 
Lindsay Hand of New Mexico School for the Deaf: https://drive.google.com/file/d/1rcrl4G-Zo4AfGVGPWLzHjUmTeCWRT0oU/view?usp=sharing

Essay Honorable Mentions:
Landen Gonzales of California School for the Deaf, Fremont

Gabrielle Majeri of Indiana School for the Deaf
Kimberly Aveelanda of Berkmar Middle School
Daniel Guerra of New Mexico School for the Deaf
Monica Chavez of New Mexico School for the Deaf

 

ASL COMPETITION

POETRY
Elementary ASL Poetry - 
1st place: 
Todd Sevier of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=0aOZiH04-J0
2nd place: 
Alex Gonzalez-Lopez of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=1GnC6ozfTz0

Middle School ASL Poetry - 
1st place: 
Michelle Eicher of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=ECgJIWaEZko
2nd place: 
Jacob Mahoney of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=eqYzUXSH5l0

High School ASL Poetry - 
1st place: 
Chloe Harmount of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=n2exEUiKJ3A
2nd place: 
Kelyn Cerrato of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=0h9x2FS5Frg 
2nd place: 
Bruce Jr. Brewer of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=4b7KMVintVE

2nd place: Martina Rodarte-Estrada of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=iHwjqAApHjg

Deaf Plus ASL Poetry -
1st place: 
Fernando Munoz of Utah Schools for the Deaf: https://youtu.be/2eFkSvTYcd8
2nd place: 
Sarah Gubler of Utah Schools for the Deaf: https://youtu.be/XTR5olXvCdQ

ASL Poetry Honorable Mentions:
Anevay Patterson of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=g9v6aYPowAg

Luisa Skjeveland of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Et5sFDsgdlM
Jenasia Butler of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=n8LmlCgC93s
Akeisha Jackson of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=C9o_iV-qE-o
Reyna Buchanan of Horace Mann School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=fRBSVdYzNT8
Levi Wood of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=is67hKC5n5Q
Antonio Palacios of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=KvWtrXPx_44
Jayden Vacher of New Mexico School for The Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=5dXKuUKe7WU
Matthew Saaty of Indiana School for the Deaf: https://youtu.be/ZrNrrQXaQnc
Shaylee Mansfield of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=NAUY5H7_17E
Ritchie De La Rosa of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=48Yf8_MNVIE
Esperanza Vazquez of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=da8eUlpRSgI

STORYTELLING:
Elementary ASL Storytelling - 
1st place: 
Jovianne Duarte of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=Jg2W1a-oKcU
2nd place: 
Hannah Jacobs of Rochester School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=IOWqpbR9Ayo
2nd place: 
Jonah Abenchuchan of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=xuumFUSJ6Ag

Middle School ASL Storytelling - 
1st place: 
Braulio Clark of Utah Schools for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yddZ7fDGM5g
2nd place: 
Vanessa Schneider of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=PpVMxfNciGs

High School ASL Storytelling - 
1st place: Brandon Brentham of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=L9vvjUERHZY
2nd place: Miguel Pavao of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Y5RTIsPeGQo

ASL Storytelling Honorable Mentions:
Jaylen Johnson of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=HYB6NNMovP4

Ricky Sanchez of Sequoia Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=UOkom0IUP_w
Megan Dukes of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=SXfKwhoP3Kc
Adrian Ruiz of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=lsPPcVkwnBE
Tyler McCallum of Kansas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=Xj0AhuodBYU
Bodhi Amann of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=mfywcOUu-i8
Hiruni Hewapathirana-Mayadunne of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=DTbpDASl1AM
Zylo Valencia-Biskupiak of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=57Qh3jcKEm0
Olivia Hencker of California School for the Deaf, Riverside: https://www.youtube.com/watch?v=IxsPTqNo5pQ

PRESENTATION
Elementary ASL Presentation - 
1st place: 
Amariana Allen-Bruns of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=fmV_-0pF1ro
2nd place:
 Talia Saunders of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=JbJKmbTSi5k

Middle School ASL Presentation - 
1st place:
 
Catelina Martinez of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=dtcAuzhURIM
2nd place: 
Zandis Mansfield of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=JrYqYc2eNhw

High School ASL Presentation - 
1st place: 
Courtney Bronson of California School for the Deaf, Fremont: https://www.youtube.com/watch?v=82E1jXDJBoo
2nd place: 
Megan Dukes of Indiana School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=7jZZLx1lMiA

ASL Presentation Honorable Mentions:
Bella Nasser of Rochester School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=spGK_Kr_Ddg

Thalia Guettler of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=yxhcSYXuZRw
Zara Thompson of Texas School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=tNPCgOK8Trw
Bruce Jr. Brewer of New Mexico School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=wx6GV51HcXw
Alejandro Martinez of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=3bBRfts0dSY
Tindra Edington of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=jyblJb4KYCo
Caleb Ballentine of Rocky Mountain Deaf School: https://www.youtube.com/watch?v=KVFgOmd-6nE
Chloe Saunders of Kendall Demonstration Elementary School: https://www.youtube.com/watch?v=AKC-DrxHV4E
Jonah Abenchuchan of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=7atHxHUQX9U
Keene Shank of Maryland School for the Deaf: https://www.youtube.com/watch?v=VPZFW_9BtRw